© Copyright 2020, Ing. Štefan Motešický - ETC
Zdieľať

Najčastejšie otázky pri výbere materiálu na kuchynskú pracovnú dosku sú zamerané predovšetkým na tieto vlastnosti :

Mechanická odolnosť – tvrdosť našich materiálov je na úrovni prírodných kameňov alebo tvrdej gresovej dlažby. Väčšina z vás má s týmito materiálmi skúsenosť a preto si viete predstaviť čo všetko takéto materiály znesú. Pri bežnom používaní kuchyne je veľmi ťažké poškodiť povrch našich kuchynských dosiek.

Nasiakavosť alebo odolnosť proti vzniku škvŕn – naše materiály majú nasiakavosť rádovo v stotinách percenta a vznik neodstrániteľnej škvrny na ich povrchu je takmer nemožný.

Odolnosť proti vysokým teplotám – každý z materiálov odoláva vysokým teplotám rádovo v stovkách stupňov. Takže núdzové položenie horúceho hrnca na kuchynskú dosku by nemalo zaviniť viditeľné poškodenie. Existuje však veľa nevhodných kombinácii pri ktorých sa pracovná doska môže pôsobením tepla poškodiť. Preto všetci výrobcovia odporúčajú používať pod horúce predmety odolné podložky.

Viditeľnosť spoja – vzhľadom na tvrdosť našich materiálov sú všetky spoje na kuchynskej doske viditeľné. Ich šírka je cca. 1-3 mm a spoje sú vypĺňané kamenárskym silikónom alebo lepidlom v odtieni použitého materiálu.